Afganistan’da hükümeti sarsan cinsel taciz skandalı: Etrafınızdaki bütün erkekler sizinle cinsel ilişkiye girmek istiyor

Dünya - 12 Temmuz 2019 01:04 A A

Afganistan, bakanlar dahil birçok hükümet yetkilisinin çok sayıda kadına cinsel tacizde bulunduğu suçlamalarıyla çalkalanıyor. Yetkililer iddiaları reddediyor, BBC’nin konuştuğu kadınlar ise “Sistematik cinsel taciz var” diyor.

Kabil’den Yogita Limaye’nin haberi.

Başkent Kabil’i çevreleyen dağların eteğindeki bir evde, eski bir devlet memuruyla buluşuyorum. Başına bir şey geleceği korkusuyla, isminin haberde gizli tutulmasını istiyor. Ama sesini duyurmak konusunda da kararlı.

Afgan hükümetinde üst düzey bir kabine üyesi olan eski müdürünün, kendisine defalarca tacizde bulunduğunu ve bir gün ofisine gittiğinde, tecavüz etmeye çalıştığını anlatıyor.

“ETRAFINIZDAKİ HER ERKEK SİZİNLE BİRLİKTE OLMAK İSTİYOR”

“Bana doğrudan cinsel ilişki teklifinde bulundu. Ona nitelikli ve tecrübeli bir çalışan olduğumu söyledim. ‘Bana böyle bir şey söyleyeceğin aklımın ucundan geçmezdi’ dedim. Odayı terk etmek için ayağa kalktım. Elimi yakaladı ve beni ofisinin arkasındaki bir odaya götürdü. Beni odaya doğru itti ve bana ‘Sadece birkaç dakika sürecek, endişlenme, benimle gel’ dedi.”

“Onu göğsünden ittirip, ‘Yeter!’ dedim. ‘Beni çığlık atmaya zorlama.’ Onu son görüşüm oldu. Çok öfkeli ve üzgündüm.”

Eski devlet memuru, “Olayın ardından şikayette bulundunuz mu?” sorumuza ise şu yanıtı veriyor:

“Hayır, istifamı verdim. Hükümete güvenmiyorum. Mahkemeye ya da polise gidecek olsanız, onların da ne kadar yolsuzluğa batmış olduklarını görürsünüz. Gidip, şikayette bulunacağınız güvenilir bir yer yok. Eğer sesinizi çıkarırsanız, herkes kadını suçlar” diyor.

İstifasını veren kadın benzer hikayeleri başkalarından da dinlemiş. İki kadının aynı bakanın tecavüzüne uğradığını anlatıyor. Ancak bu iddia BBC tarafından bağımsız olarak doğrulanabilmiş değil.

“Bunu yüzsüzce, korkusuzca yapabiliyor çünkü hükümette etkili bir kişi.”

Afganistan sürekli olarak dünyada kadınlar için en tehlikeli ülkeler arasında gösteriliyor. 2018 yılında yayımlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, cinsel saldırı ve şiddet mağduru kadınların şikayetlerini geri çekmeleri için nasıl baskı altına alındığını detaylandırıyor. Pek çok vakada, kadınlara karşı işlenen suçlarda, suçlanan taraf yine kadınlar oluyor.

Ülkede böyle bir iklim varken, nüfuz sahibi erkeklerin cinsel tacizi hakkında konuşmak kolay değil.

Bu yüzden konuştuğumuz altı kadının çoğu, söylediklerinin alıntılanmasını istemeyecek kadar korkuyorlardı. Ancak anlattıklarından, Afgan hükümetindeki cinsel taciz sorununun münferit bir olay olmadığını, herhangi bir birey ya da bakanlıkla sınırlı kalmadığını anlıyoruz.

Bir ofiste, hikayesini anlatmak isteyen başka bir kadınla bir araya geldim. Kamuda çalışmak üzere bir işe başvurmuştu ve Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin yakın bir danışmanıyla görüşmesi istendiğinde işe alınmaya çok yakındı:

“Bu adamın devlet başkanıyla fotoğrafları bulunuyor. Özel ofisine gelmemi söyledi. Bana ‘Gel ve otur, belgelerini onaylayacağım’ dedi. Bana daha da yaklaştı ve sonra ‘Bir şeyler içip, sevişelim’ dedi.”

“İki seçeneğim vardı, ya teklifini kabul edecektim ya da oradan ayrılacaktım. Kabul etseydim, bu onunla sınırlı kalmayacaktı, başkaları da benimle cinsel ilişkiye girmek isteyecekti. Şoke ediciydi. Korktum ve oradan ayrıldım.”

Peki iş fırsatına ne olmuştu? Bana hükümetin ilgili bölümünü aradığını ve “Banka hesabına para yatırıldığını ve bu parayı almamayı tercih ettiğini düşün” cevabını aldığını söyledi.

Konuşmamız sırasında gözyaşlarına boğuluyor:

“Bunlar beni geceleri uykusuz bırakıyor. Öfkeleniyorsunuz ve bunalıma giriyorsunuz.”

“Eğer bir hakime, polise, savcıya ya da bunlardan herhangi birine şikayete giderseniz, onlar da size cinsel ilişki teklifinde bulunacaklar. Onlar bile bunu yapıyorlarsa, kime gidebilirsiniz? Kültürün bir parçası gibi. Etrafınızdaki her erkek sizinle birlikte olmak istiyor.”

General Habibullah Ahmedzai Devlet Başkanı Eşref Gani’nin eski bir danışmanı. Şimdiyse Gani’nin siyasi rakibi haline gelmiş durumda. Ahmedzai Mayıs ayında bir Afgan haber kanalına verdiği röportajda olan biteni gündeme getirene kadar bu olaylardan ya hiç bahsedilmemiş, ya da sadece fısıltıyla konuşulmuştu.

General Ahmedzai, üst düzey yetkilileri ve siyasileri “fuhuşu teşvik etmekle” suçladı.

Devlet Başkanı’nın makamı röportaj talebimizi reddetti ve e-posta aracılığıyla yolladığımız soruları da yanıtsız bıraktı.

Bizimle, General Ahmedzai’nin suçlamalarının tamamen yalan ve yanlış, kişisel hesapların sonucu olduğunu belirten, önceden yapılan açıklamayı paylaştılar.

Bakan Nargis Nehan Twitter hesabından, “Ulusal birlik hükümetinde bir kadın kabine üyesi olarak, rahatlıkla bu suçlamaların temelsiz olduğunu söyleyebilirim” açıklamasını yaptı.

Ancak yakın zamana kadar milletvekili olan, ülkenin önde gelen kadın hakları savunucularından Fevziye Koofi, mevcut hükümette kadınlara cinsel tacizde bulunulduğuna ilişkin çok sayıda şikayet aldığını söylüyor:

“Hükümet savunmaya geçti. Bunu, Afganistan’daki bütün kadınların meselesi yerine siyasi bir mesele olarak görüyorlar.

“Cezasızlık kültürü var. Suçlular bu hükümette korunduklarını hissediyorlar ve böylece daha fazla bu tür suçları işlemek için cesaretlendirilmiş olacaklar.”

Hükümet cinsel taciz iddialarına ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma, Devlet Başkanı’nın atadığı başsavcının makamı tarafından yürütülüyor.

Başsavcının sözcüsü Cemşid Resuli ile Kabil’deki ofisinde buluşuyorum. Ofiste Devlet Başkanı Gani’nin portresi asılı.

Ona, insanların soruşturmanın tarafsız yürütüleceğine neden inanmaları gerektiğini soruyorum.

“Anayasa, başsavcıya bağımsız olması hakkını tanıyor. Tarafsız olduğumuza inandırabilmek için aktivistlerden, İslam alimlerinden ve insan hakları örgütlerinden soruşturmanın bir parçası olmalarını istedik” diyor.

Ona konuştuğumuz kadınların şikayette bulunacak kadar hükümet kurumlarına güvenmediklerini söyledim.

“Şikayette bulunan her kişinin kimliğinin gizli tutulacağını ilan ettik” yanıtını verdi ve ekledi:

“Bizimle işbirliği yapanların ve ailelerinin güvenliği için önlemler alacağız.”

Bu haber 35 kez okundu.
Dünya - 01:04 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Fenomen Reynmen, kendisini eleştiren Işın Karaca’ya küfür etti
  Son günlerin en çok konuşulan ismi YouTuber Reynmen, yeni klibi Ela ile kısa sürede 33 milyon dinlenerek Türkiye‘nin gündemine oturdu. Güzel yorumların yanı sıra birçok eleştiriye maruz kalan Reynmen, tıklanma oranlarına inanmayan Işın Karaca‘ya isim vermeden gönderme yaptı. “EZİKÇE GELİYOR” Instagram hesabından takipçilerinden gelen soruları yanıtlayan Reynmen, ‘Şarkıların baya milyon izlendi ve ünlülerin iyi ve […]
 • 02
  İBB’den vatandaşlara dolandırıcılık uyarısı
  “DOLANDIRICILIK YAPILMAK İSTENİYOR” İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamada, İBB adının kullanılarak para toplandığı ve dolandırıcılık yöntemlerine yenilerinin eklendiği belirtildi. Daha önce İBB veya yöneticilerinin adı kullanılarak; “Kimsesizler yararına”, “Ramazan yardımı”, “Deprem Araştırmaları için AKOM adına”, “Seyyar işgaliye izni” ve benzeri konularda vatandaşlardan para toplama amaçlı dolandırıcılıklara bir yenisinin daha eklendiğinin öğrenildiği vurgulanan açıklamada şu […]
 • 03
  Giresun eski milletvekillerinden Mehmet Ali Karadeniz son yolculuğuna uğurlandı
  Anavatan Partisi’nden (ANAP) Giresun Milletvekilliği yapan Mehmet Ali Karadeniz 82 yaşında Ankara‘da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Tedavi gördüğü hastanede yaşlılığa bağlı organ yetmezliği sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ali Karadeniz’in cenazesi Ankara Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan resmi törenin ardından Giresun’un Görele ilçesine getirildi. Görele Merkez Hasanağa Camii’nde öğlen namazına müteakip Görele Cumhuriyet Meydanında İlçe […]
 • 04
  Bakan Varank’tan AB Yaptırımlarına tek cümlelik cevap Açıklaması
  Yalova‘da gemi indirme törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Akdeniz’de başlattığı sondaj çalışmaları ile ilgili Avrupa Birliği‘nin yaptırımlarına tek cümle ile cevap verdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yalova’nın Altınova ilçesindeki gemi indirme törenine katıldıktan sonra Altınova Belediyesi’ne geldi. Burada Yalova Valisi Muammer Erol, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral tarafından karşılanan […]
 • 05
  Demba Ba bombaladı: İslam inancından rahatsız olanlar var
  “TÜRKİYE TAMAMEN BİR ÖZGÜRLÜK ÜLKESİ” Medipol Başakşehir‘in Senegalli yıldızı Demba Ba, Türkiye’nin tam bir özgürlük ülkesi olduğunu ve burada futbol oynamaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. “BATI ÜLKELERİNDE İSLAM İNANCINDAN RAHATSIZ OLANLAR VAR” Turuncu-lacivertli takımın yeni sezon hazırlıklarını sürdürdüğü Avusturya’daki kampında, AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Demba Ba, Chelsea’den Beşiktaş’a transfer olduğunda da insanların şaşırdığını belirterek, […]
 • 06
  MHK, 2019-2020 üst klasman hakem listesini açıkladı! Bülent Yıldırım ve Serkan Çınar’a büyük şok
  Türkiye Futbol Federasyonu, 2019-2020 üst klasman hakem listesini açıkladı. TFF’nin açıkladığı listeye göre sayı 43’e yükseltilirken Barış Şimşek, Serkan Çınar ve Bülent Yıldırım listede. yer almadı. 2006’da Süper Lig kadrosuna giren Barış Şimşek, VAR Koordinatörlüğü’ne getirilmişti. Volkan Demirel için son karar Ali Koç’un Adı Fenerbahçe ile anılan Deniz Türüç’ten taraftara şok yanıt! Batuhan Karadeniz, Bandırmaspor […]
 • 07
  70 milyonluk büyük ikramiyenin sahibi 7,5 ayda 13,5 milyon lira kaybetti
  DOLARDA KARI YAKLAŞIK 6 MİLYON LİRA OLACAKTI Haberler.com/ Özel – Mesut ŞAHİN EURODA KARI 4,6 MİLYON LİRA OLACAKTI Milli Piyango’nun yılbaşı özel çekilişinde 70 milyonluk büyük ikramiyenin talihlisi 197 gün sonra ortaya çıktı. Avrupa‘da yaşayan gurbetçi talihli İstanbul’a bir cenaze töreni için gelip Türkiye’deki evinde bıraktığı bileti bulunca ikramiyenin kendisine çıktığını fark ettiğini söyledi. Talihli […]
 • 08
  İsa Yüksel’den yeni yönetim oluşturması istendi
  AK Parti Fatsa İlçe yönetiminin istifasını isteyen AK Parti Genel Merkezi, mevcut Başkan İsa Yüksel’den de yeni yönetim oluşturmasını talep etti. AK Parti Fatsa İlçe Başkanı İsa Yüksel yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere 31 Mart yerel yönetimler seçimlerinden hemen önce AK Parti Fatsa İlçe Başkanımızın istifası üzerine AK Parti Genel Merkezimiz bu görev tarafıma tevdi etmişti. […]

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Bültenimize kayıt olarak son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.