22° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.35
  • DOLAR 5.74

El Salvador’un Başına Osmanlı Torunu Nayib Bukele Geçiyor

Dünya - 4 Şubat 2019 08:00 A A

Orta Amerika ülkesi El Salvador’da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda Osmanlı torunu Nayib Bukele en fazla oyu alan isim oldu. Oyların yüzde 25.5’ini alan Bukele’nin, 10 Mart’ta yapılacak 2’nci turda devlet başkanı seçilmesi bekleniyor.

Orta Amerika ülkelerinden El Salvador’da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda Osmanlı torunu Nayib Bukele en fazla oyu alan isim oldu. Ataları Filistin topraklarından Osmanlı pasaportu ile El Salvador’a göçen Bukele oyların yüzde 25.5’ini aldı.

İLK TURDA EN FAZLA OY ALAN İSİM OLDU

Sağcı Ulusal Birlik İttifakı’nın adayı Bukele geçerli oyların 360 bin 626’sını alıp ilk turun en faza oy alan ismi oldu. Onu 222 bin 386 oyla Carlos Calleja ve 104.781 oyla Hugo Martnez takip etti.

İKİNCİ TURDA DEVLET BAŞKANI SEÇİLMESİ BEKLENİYOR

Nayib Bukele, ülkede devam eden çete şiddeti ve yüksek yaşam maliyeti nedeniyle geleneksel partilerin yıpranmasını fırsat bildi. Bukele’nin 10 Mart’ta yapılacak ikinci turda en yüksek oyu alarak devlet başkanı seçilmesi bekleniyor.

OY VERMEYE ARAP KIYAFETİYLE GİTTİLER

Pek çok Bukele taraftarı oy vermeye Arap kıyafetiyle gitti. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla aynı kıyafetlerle sevinç gösterileri düzenlendi.

ATALARI OSMANLI PASAPORTU İLE ORTA AMERİKA’YA GÖÇ ETMİŞ

24 Temmuz 1981 doğumlu Nayib, Olga ve Armando Bukele’nin oğulları. Ataları Filistin topraklarından Osmanlı pasaportu ile Orta Amerika ülkesine göçen Nayib’in kardeşleri ise Yamil ve Karim.

Bu haber 54 kez okundu.
Dünya - 08:00 A A
BENZER HABERLER