18° Açık
  • EURO 6.44
  • DOLAR 5.77

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Referanduma Gidiyor! – Paris Haberleri

Dünya - 4 Şubat 2019 09:00 A A

Fransa basını Aralık ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı protestoları kontrol altına alabilmek için Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Mayıs ayında ülkeyi referanduma götürmeye hazırlandığını yazdı.

Fransa’nın haftalık dergisi Journal du Dimanche,Aralık ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı protestoları kontrol altına alabilmek için Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Mayıs ayında ülkeyi referanduma götürmeye hazırlandığını yazdı.

HALKI DİNLEYEN BİR CUMHURBAŞKANI İMAJI

Haftalık dergi Journal du Dimanche’ın çok sayıda hükümete yakın kaynağa dayandırdığı haberde, oy pusulaları için siparişlerin şimdiden verildiği, Macron’un 26 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan Avrupa Parlamentosu seçimleriyle birlikte ülkeyi referanduma da götürmek istediği ifade edildi. Haberde Macron’un Fransa halkına talepleri dinleyen Cumhurbaşkanı imajı vermek istediğini duyurdu.

Journal du Dimanche dergisi, Cumhurbaşkanı Macron’un ‘Büyük Müzakere’ sürecini Mayıs ayında düzenlenecek bir referandumla noktalamayı amaçladığını yazdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ülkenin sorunlarının geniş katılımlı bir platformda konuşulabilmesi için ‘Büyük Müzakere’ adını verdiği bir süreci başlattı.

Fransız kamuoyu yoklama şirketi Ifop’a göre Macron’a olan destek Mayıs 2017’de yüzde 60’lar seviyesindeyken, Aralık 2018’de yüzde 23’e kadar geriledi.

REFERANDUMDA NE SORULACAK ?

Journal du Dimanche, Mayıs ayı için planlanan referandumda birden fazla sorunun yer alabileceğini de ifade etti.Parlamentodaki milletvekili sayısı azaltılmalı mı?’, ‘Milletvekillerinin görev süreleri kısaltılmalı mı?’ gibi soruların yanı sıra sosyoekonomik konularla ilgili soruların da referandumda yer bulabileceği belirtiliyor.Bu formatta bir referandum düzenlenirse bu Fransa tarihinde bir ilk olacak.

Bu haber 43 kez okundu.
Dünya - 09:00 A A
BENZER HABERLER