22° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.35
  • DOLAR 5.74

Maduro’yu Tedirgin Eden Video: Venezuela Hava Kuvvetleri Generali Guaido’ya Biat Etti

Dünya - 3 Şubat 2019 23:25 A A

Venezuela Hava Kuvvetleri’nden Stratejik Planlama Direktörü General Francisco Esteban Yanez, Maduro’ya karşı kendisini ‘devlet başkanı’ olarak tanımlayan Guaido’ya biat ettiğini bir video ile duyurdu.

Venezuela’da Nicolas Maduro’ya karşı başlatılan darbe girişimine ordudan destek geldi. Venezuela Hava Kuvvetleri’nden Stratejik Planlama Direktörü General Francisco Esteban Yanez, Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ‘devlet başkanı vekili’ olarak tanıdığını açıkladı.

TWİTTER’DAN YAYINLADI

Yanez, Twitter’de yayınlanan videolu açıklamada, “Bugün, bir vatansever ve demokrat olmaktan duyduğum gururla, milletvekili Juan Guaido’yu Venezuela devlet başkan vekili olarak tanıdığımı bildiriyorum ve buna uygun olarak emirlerini yerine getirmeye hazır olduğumu ilan ediyorum” dedi.

ORDU YETKİLİLERİNE ÇAĞRI YAPTI

Sosyal medyada bir video yayınlayan General Francisco Yanez, diğer ordu yetkililerine Maduro’yu terk etmesi çağrısında bulundu. Francisco Yanez, sosyal medya üzerinden yayınladığı videoda Devlet Başkanı Maduro’ya olan bağlılığına son verdiğini ilan etti.

‘HAİN’ İLAN EDİLDİ

Venezuela Hava Kuvvetleri Komutanlığı, söz konusu generali ‘hain’ ilan etti.

VENEZUELA’DA NE OLUYOR?

Venezuela’da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

Guaido’dan İtiraf: Orduyla Gizli Görüşmeler Yaptık

Bu haber 51 kez okundu.
Dünya - 23:25 A A
BENZER HABERLER