22° Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.30
  • DOLAR 5.72

ÖZTÜRK YILMAZ: İRAN’IN NÜKLEER BOMBA YAPMASINA DA, ABD’NİN İRAN’A YAPTIRIM UYGULAMASINA DA KARŞI OLMALIYIZ.

Gündem - 8 Temmuz 2019 19:26 A A

Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz,  Meclis’te düzenlediği basın toplantısında,  nükleer silahlanmanın tarihine ilişkin ayrıntılı bilgi vererek;  ‘‘ne İran’ın nükleer bomba yapmasını, ne de ABD’nin İran’a yaptırım uygulamasını istemeyiz’’ dedi.

Yılmaz, Nükleer silahlara kim sahipse, caydırıcılık üstünlüğüne de sahip olduğunu, Türkiye’nin bu konuda ileriye dönük tehdit analizi yaparak gerçekçi bir politikayı devreye sokması gerektiğini belirtti.

İKİYÜZLÜLÜK VE ÇİFTE STANDART

Yılmaz, ‘‘ uluslararası barış ve güvenliğin korunması konusunda özel görevi bulunan BMGK’ nin beş daimi  üyesinin( ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin) maalesef  en fazla nükleer silaha sahip olduğunu görüyoruz.  Bu 5 ülke nükleer anlaşmaları yaparken kendilerini ayrı tutmuşlar. Yani yasal olarak bu ülkeler nükleer silah üretebilir. Ancak, bunların dışında kalan bütün ülkeler ise nükleer silah üretemez, sadece nükleer teknolojiden barışçıl amaçlarla yararlanabilirler. Bu da ancak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının denetiminde olabilir. Şimdi bu 5 ülkeye şunu sormak lazım: Nükleer silahlar iyiyse niye her ülkenin yapmasına izin vermiyorsunuz? Nükleer silahlar kötüyse, siz uluslararası barış ve güvenliği korumakla görevlendirilmiş 5 BMGK üyesi olarak niye bu silahlara sahip oluyorsunuz? Bu ikiyüzlülük ve çifte standarttır. Yani benim elimde nükleer silah olacak, ben  bunları üreteceğim ve kullanacağım ama başka ülkeler nükleer silah üretmeyecek ve kullanmayacak. Diğer ülkeler Uluslararası Atom Enerji Ajansının gözetiminde ve denetiminde sadece nükleer teknoloji barışçıl amaçlar için kullanabilecek. Burada çifte standart var. Bu nükleer silahlar bir küresel tehdit midir? Hiç şüphesiz evet. Peki, neden o zaman sizler buna sahipsiniz?

Siz de nükleer teknolojiyi barışçıl amaçlarla kullanmalısınız. Nükleer silah üretmek için olmamalı. Neden tekeli elinizde tutmaktan vazgeçmiyorsunuz? Siz bu silahları elinizde tutup, başkalarına bu silahlar kötüdür diye ders vermeye kalkarsanız, kim buna inanır?’’Nükleer teknolojiye evet! Nükleer silaha hayır!

EĞER ÇÖZÜM BULUNAMAZSA SAVAŞA GİDİYOR

Yılmaz devamla, ABD-İran gerginliğine işaret ederek, bu gerginlik nereye gidecek? Eğer önlenmezse biz yaz sonunda savaşa gidiyoruz. Plan şuydu: ABD ilk önce 2015 nükleer anlaşmasından çekilecek ve İran’a yaptırım uygulanmaya devam edecekti. Çekildi ve yaptırım uygulamaya başladı. İran, buna kızıp tepki gösterecek ve zenginleştirilmiş uranyumu atom bombası üretecek bir seviyeye çıkaracaktı. Bu kararı aldı.  Bu da İran’a karşı olan bütün blokları harekete geçirerek, ABD-İran arasındaki, sürtüşmenin dozunu artıracak ve savaşa kadar gidecekti.’’ dedi.

AMAÇ İRAN’DA REJİM DEĞİŞİKLİĞİ

Yılmaz, “Nihai hedef; İran‘ı ekonomik olarak boğmak, içeride ayaklanma çıkartmak ve rejim değişikliği yapmaktır. Türkiye’nin olaya sadece ekonomik yaptırım gözüyle bakmaması ve yaşanabilecek İran’ın nükleer bomba üretimi dahil olaylara daha geniş pencereden bakarak güvenliğini ve çıkarlarını koruması gerekir.  Bunun için AB ile İran arasında müzakereler yeniden başlarsa, bu sürece aktif katılmak için çaba sarf etmemiz önem taşıyacaktır.’’ değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu haber 749 kez okundu.
Gündem - 19:26 A A
BENZER HABERLER